Pravidla Folkparády

Pořad Folkparáda na CRO Regiony byla po třech letech zrušena. Zaznělo v ní 370 nových písniček a představilo se v ní 150 kapel a interpretů. Svaz autorů a interpretů prosadil tuto hitparádu společně s Českou 12 a bude hledat další možnosti, jak propagovat naši domácí tvorbu v našich rádiích i na koncertních pódiích.

Každý týden soutěží 12 českých folkových a country písniček na regionálních stanicích Českého rozhlasu. Pořad Folkparáda moderují Petr Bende, Petr Kocman, Denisa Marková a dramaturg pořadu Petr Vacek.

Folkparáda se vysílá pravidelně  každou neděli od 20.00. O pořadí písniček hlasují posluchači formou SMS. Pokud písnička třikrát po sobě zvítězí, dostává se do playlistu regionálních stanic ČRo.

Folkparádu zajišťuje Český Rozhlas ve spolupráci se Svazem autorů a interpretů a MusicJet.

Pravidla

Každý týden jsou nasazeny tři nové skladby. Tři s nejmenším počtem hlasů Folkparádu opouštějí. Dvě písně nominují střídavě krajské redakce regionů ČRO, třetí skladbu nasazuje dramaturgie Folkparády, jejímž je SAI členem.

Jak se přihlásit

Písničky do systému nabízejí vydavatelé, manažeři i sami muzikanti. Konečné slovo ve výběru písní pak mají dramaturgové Českého rozhlasu. K přihlášení písničky do dramaturgického výběru stačí vyplnit formulář níže na této stránce. V něm naleznete všechny potřebné pokyny. Pokud si nebudete vědět rady, napište na folkparada@sai.cz.

K písničce je nutné přidat také jména autorů, informace o skladbě, nahrávce a interpretech a také vše zajímavé, co může být posluchačům moderátorem sděleno. Pokud se vaše písnička bude držet v hitparádě delší dobu, souvisí s tím i další prezentace písničky i jejích interpretů. Budeme od vás potřebovat další zajímavosti o nahrávkách, nahrávání, koncertech, výročích atd. Když bude vaše písnička nasazená a uvidíte, že se jí ve Folkparádě daří, neváhejte poslat nám nové informace o tom, co se kolem vás děje. Internetovou podobu Folkparády zajišťuje služba MusicJet – digitální distributor hudby (streaming, downloading). Všechny pokyny k zařazení na MusicJet jsou ve formuláři.

Přihlásit můžete písničku s českým i zahraničním textem. Jedinou podmínkou je, aby tvůrci písničky měli české občanství – Folkparáda má za cíl podporovat tuzemskou tvorbu a kreativitu.

Vítěz

Písnička, která ve Folkparádě třikrát po sobě zvítězí, opouští Folkparádu, automaticky se stává součástí playlistu regionálních stanic Českého rozhlasu a dostává se jí podpora a rotace. Písnička bez vítězství může soutěžit maximálně 10x. Když písnička nikdy nezvítězí, neznamená to, že už má na ČRo stopku. Folkparáda je testem pro nové písničky a nabídkou pro dramaturgii regionálních stanic ČRo.

Host pořadu

Je oslovován dramaturgem pořadu a má možnost představit svoje hudební aktivity, CD, koncerty a samozřejmě novou písničku.

Cíl Folkparády

Cílem Folkparády je podpora nové domácí písňové tvorby v oblasti folk & country a příbuzných žánrů (irish music, bluegrass, blues, …). Folkparáda je zároveň novým informačním kanálem, díky kterému se k vám dostanou zajímavé informace ze světa folk & country hudby.

Spolupráce

Budeme rádi za vzájemnou spolupráci při propagaci Folkparády a vaší nahrávky – přes sociální sítě, weby nebo mailing. Společnými silami tak budeme propagovat tuzemskou tvorbu.

Na Folkparádě spolupracují:

  • Český rozhlas – veřejnoprávní rozhlasová stanice, která vysílá již od roku 1923
  • Svaz autorů a interpretů -Folkparáda vznikla na popud profesního sdružení SAI v rámci Iniciativy na podporu Českého hudebního průmyslu. Spolu s Folkparádou byla díky SAI spuštěna i hitparáda Česká 12 na ČRO2, která se zaměřuje na populární hudbu středního proudu. SAI je partnerem a spoludramaturgem Folkparády, České dvanáctky a také partnerem Rockparády Petra Kůsy.
  • MusicJet – nekonečný proud hudby. Služba, která umožňuje streaming a downloading se světovým a bohatým českým katalogem.
  • Porta – hudební festival s bohatou historií a tradicí
  • ePortýr – internetové noviny Porty – novinky a zajímavosti ze světa folk&country