Praktické a právní problémy hudební tvorby 2. – 3. 5. 2022

Osm taktů nebo osm vteřin? Pocta nebo vykrádání? Pokuta nebo procenta? Dozvíte se ve dnech 2. – 3. května během přednášek a diskuzí zdarma na VŠFS a v Jazz Docku v Praze.

Samplování je v současné hudební produkci běžnou praxí, co se ale stane, když sampluji cizí zvukové dílo? Od dob musique concréte přes samplovanou hiphopovou produkci i éru mash-upů, kolem tohoto tématu vzniklo mnoho mýtů a stereotypů a proměnila se i legislativa.

Jaká je současná praxe samplování v elektronické hudbě? Jak k samplování přistupují hudebníci a hudebnice, jak ho posuzuje zákon a instituce kolektivní správy, a jak ti, kteří jsou samplovaní? Jak se zorientovat v autorském právo a hlavně, jak postupovat, pokud chci samplovat legálně nebo, pokud někdo sampluje mou tvorbu?

Potřebné informace nejen hudebníkům a hudebnicím poskytne série příspěvků od odborníků a odbornic na téma samplování a autorského práva. Bude představen aktuální výzkum i připravovaná nová verze brožury Muzikantův průvodce byrokracií od Svazu autorů a interpretů. Na závěr proběhne otevřená diskuze a bude možné probrat konkrétní otázky a případy.

Hosté: Andreas Galtung, právník a výzkumník v oblasti práva, Rudolf Leška, advokát se specializací na autorské právo, Petr Říčánek (Intergram), Rostislav Sliwka (OSA), Jakub Nový (Svaz autorů a interpretů), Marie Čtveráčková, hudebnice a hudební publicistka.

Akce je určena především hudebníkům, hudebnicím, jejich manažerům a manažerkám, zástupcům vydavatelství i studentům a studentkám. Vstupné je zdarma.

Pořádá Svaz autorů a interpretů ve spolupráci s partnery, MF ČR – Norské fondy, Universita Palackého v Olomouci, Olomoucký kraj, VŠFS Praha, Universita Hogskolen Hanglandet Norsko.

Samplování a remixování v elektronické hudbě, praktické a právní problémy hudební tvorby 2. 5. 2022, VŠFS, Praha

Praktické a právní problémy hudební tvorby 3. 5. 2022, Jazz Dock, Praha