Hraju vlastní skladby na svém koncertě

Pokud je pořadatel akce zároveň zastupovaným autorem a na své akci hraje vlastní písničky, jsou dvě varianty, jak tuto situaci vyřešit.

1. Vyvázat se ze smlouvy a živá vystoupení si řešit komplet sám

Autor může podepsat smlouvu s OSA (Co je to OSA?), na základě které se vyváže z kolektivní správy na živých vystoupeních. To znamená, že na všech koncertních vystoupeních za něj OSA nebude vybírat autorskou odměnu, tedy ani tam, kde autorovu tvorbu hrají jiní interpreti. Odevzdání playlistu před vystoupením zůstává ale pro všechny pořadatele povinné.

2. Zaplatit sám sobě skrz OSA

Druhá varianta je taková, že pořadatel a autor v jedné osobě normálně odvede OSA autorskou odměnu. Z vystoupení se mu peníze vrátí, bude z nich ale odečteno cca 10% za zpracování OSA. Tento přístup se vyplatí, pokud písně daného autora hrají i jiní interpreti. Autorovi tak budou chodit peníze i z vystoupení, kde se hrají jeho písně, ale on je přímo neinterpretuje.

Minimální odměna pro autora je ve velkém městě 500 Kč – tedy v případě, že se jedná o akci do 50 lidí. Přehled autorských odměn v závislosti na velikosti obce a výši vstupného najdete v sazebníku OSA.