Autorský zákon stanovuje pravidla v umění. Jsou taková pravidla třeba a proč?
Umělecká díla (písničky, texty, obrazy atd.) budou samozřejmě vznikat i bez právního rámce autorského zákona. Autorský zákon ale pomáhá definovat v moderním světě vztahy mezi autory (Kdo je autor?) a uživateli (Kdo je uživatel?) a tím dává možnost živit se uměním profesionálně.
V autorském zákoně je zakotvené, že autor má nárok na odměnu bez ohledu na to, jestli je nebo není zastupován kolektivním správcem (Kolektivní správci – co to je a k čemu?). Tento zákon také vymezuje práva a povinnosti kolektivních správců, patentové právo a další podtémata autorského práva.
Autorské právo má dlouhou historii a je mezinárodně provázané. Například od roku 1921 je tuzemské autorské právo provázáno Bernskou úmluvou o ochraně literárních a uměleckých děl ze dne 9. září 1886, která byla mnohokrát aktualizována. Takových smluv a úmluv je v historii více. V poslední době se řídí právy Evropské unie.
Doporučujeme projít si pro základní přehled alespoň nadpisy jednotlivých článků v autorském zákoně. Třeba na tomto webu.